Sanal Kart Nedir?

Alışveriş tutkunları için zengin ürün çeşidi ile internet son derece cazip bir platformdur. insanlar internet mağazacılığı sayesinde daha fazla ürün görebilir ve aradığı özellikteki ürünü kısa sürede bulabilir. İnternetin insanlara sunduğu imkânlardan biri de satın alınacak ürüne dair en uygun fiyatın karşılaştırılması ve alışverişin daha uyguna gelmesidir. Tüm bu etkenler sanal alışverişin hızlı bir şekilde yayılmasını sağladı.

Aynı zamanda insanların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan web siteleri kuruldu. Bu durum yapılan alışverişlerin oranını arttırdı. İnternet alışverişinin bu kadar keyifli olması beraberinde dolandırıcılık faaliyetlerinin de artmasına neden oldu. Yapılan alışverişler sonrası paylaşılan kredi kart bilgileri bu kötü niyetli kişilerin eline geçti. Bu durum sanal ortamlarda alışveriş yapmak isteyenleri tedirgin ve rahatsız etti. Bu nedenle güvenilir alışveriş yapma yolları aranmaya başladı ve Paykwik, Neosurf gibi sanal kartlar ortaya çıktı. Sanal kart, sadece internet alışverişi sırasında kullanılan elektronik bir karttır.

Kart üzerinde sadece bazı güvenlik kodları bulunur. Alışveriş işlemleri sırasında bu numaralar girilerek alışveriş yapılır. Sanal kartların en önemli özelliği kullanıcılar alışveriş yaparken bilgilerini kimseyle paylaşmak zorunda kalmazlar. Ayrıca bu kartlar tek seferlik kullanılabilecek kartlardır. Kartınızın başka birinin eline geçme gibi bir durum söz konusu olmadığı gibi karttan alışveriş de yapılamaz.

Sanal Kart Nasıl Alınır?

Kullanmak istediğiniz sanal kartınızı sürekli çalıştığınız bankadan ya da farklı bir bankadan alabilirsiniz. Sanal kart kullanıcıları bankaya gitmeden internet aracılığı ile sanal kart temin edebilirler. İsminden de anlaşılacağı üzere sanal kartlar sadece sanal ortamda yapılan alışverişler sırasında kullanılır. Sanal kart var denilince insanların aklına normal kart gelebilir. Fakat bu kart elle tutulabilecek fiziki bir kart değildir. Fakat isteyen sanal kart kullanıcıları bankadan temsili sanal kart isteyebilirler.

Sanal Kart Limiti Nasıl Belirlenir?

Sanal kart kullanıcıları sanal kartlar sayesinde internet alışverişini daha kontrollü bir şekilde yapabilirler. Çünkü sanal kart limitini kişiler kendileri belirliyor. Kart başvuru işleminiz gerçekleştikten sonra 0 limitli bir karta sahip oluyorsunuz. Burada kartın en önemli avantajı ise yapacağınız alışverişler sırasında limiti kart sahiplerinin kendileri belirliyor olmasıdır. İnternet alışverişlerinde insanlara büyük kolaylık sağlayan sanal kartlar oldukça güvenilir bir şekilde kullanılabilir.

Mağaza Alışverişlerinde Sanal Kart Kullanılır Mı?

Sanal kart sadece sanal ortamda yapılan alışverişlerde geçerlidir. Bunun dışında mağazadan ya da marketten yapacağınız somut harcamalar sırasında sanal kart kullanmanız mümkün olmayan bir durumdur. Sanal kartınızın limiti ne kadar yüksek olursa olsun bunu gerçek ortamda kullanamazsınız. Sanal kartlar internet üzerinden yapılan alışverişler sırasında güvenlik önlemleri en üst düzeyde sağlanan kartlar olduğu için tercih edilir. Bu güvenilir ve hızlı kartlar sayesinde internet korsanlarına dolandırıcılık işlemlerini gerçekleştirmeleri için kesinlikle ve kesinlikle imkân tanınmaz.

Sanal Kartın Özellikleri

Son dönemlerin en çok tercih edilen finans ürünü olan sanal kartlar çevrimiçi alışveriş kanallarından yapılan alışverişleri daha güvenli hale getirerek kişilerin bilgilerini korur. Sanal kartların en önemli özelliği internet alışverişi daha güvenli hale getirir. Kart üzerinde sadece 16 haneli pin ve güvenlik kodu bulunur. Sanal kart denilince aklımıza elimizde bulunan fiziki bir kart gelmemelidir. Bu kart sadece sanal ortamda bulunur ve sanal alışverişlerde kullanılır.

Kartın en belirgin özelliği ise limitini kendiniz belirliyor olmanızdır. Yapacağınız alışveriş miktarını belirledikten sonra ne kadar bakiyeye ihtiyaç varsa o kadar satın alıyorsunuz. Bakiyeyi tamamen alışverişler sırasında bitirdikten sonra kartınız ve kart bilgilerinizi başkasına eline geçse dahi kimse sanal kartınızdan faydalanamayacaktır.

Sanal Kart Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılan sanal kartlar kart sahiplerine birçok avantaj sunuyor. Sanal kart limiti kullanıcı tarafından belirlendiği için kişiler istedikleri zaman limiti arttırabilir ya da düşürebilirler. Herhangi bir bakiye yüklenmediği takdirde kart sıfır olarak kalacaktır ve olası bir bilgi çalınma durumunda bile kimsenin işine yaramayacaktır.

Sanal kartlar bankalar tarafından ücretsiz bir şekilde kişilere verilir. Kart kullanımı sırasında ise herhangi bir ekstra ücret talep edilmez ve banka kesintisi yaşanmaz. Sanal kartlar, internet dolandırıcılarına karşı korkuları bulunan kişilerin tüm tedirginlikleri ortadan kaldırarak onların güvenli bir şekilde alışveriş yapmalarına imkân tanır.

Online alışverişler için alınan güvenlik önlemleri içerisinde sanal kartlar ilk sıralarda yer alır. Sanal kart ile ödemelerinizi üzerinde bulunan güvenlik kodları ile gerçekleştiriyorsunuz. Bu nedenle kişisel bilgileriniz kimsenin eline geçmiyor. Sanal kartlar tek kullanımlık olduğu için herhangi bir çalınma durumunda ise kimsenin işine yaramaz ve sizi maddi zarara uğratmaz. Sanal kartlar ya da ödeme konusunda aklınıza takılan herhangi bir şey varsa, Sıkça sorulan sayfalar 'a göz atabilirsiniz.